Regulátory a podstanice

Řada volně programovatelných regulátorů MiniPLC firmy Domat Control System nabízí výhody otevřeného systému již na řídicí úrovni.

RcWare SoftPLC - IPLC301

Pro tvorbu řídicích aplikací i uživatelského rozhraní slouží programový balík RcWare SoftPLC, jehož základní verze je k dispozici zdarma.

Webové stránky se tvoří v grafickém programu, takže není nutné znát programování v HTML. Do stránek se vkládají objekty se zobrazenými hodnotami, nastavovače hodnot, přepínače, obrázky, alarmy, grafy, časové programy atd.

linuxIPLC500 a IPLC510 jsou procesní stanice s OS Industrial Grade Linux a rozšířenou množinou driverů pro cizí systémy, jako solární střídače, PLC (Landis & Gyr, Saia, JCI atd.) a další systémy. Spolu se službou SoftPLC Proxy jsou výbornou volbou při rekonstrukci starších zařízení VVK a jejich připojování na centrální dispečink přes Internet.

Pro tvorbu LCD menu existuje intuitivní editor, v němž se do stromu menu přetahují a adresují jednotlivé objekty a hodnoty (skutečné hodnoty, požadované hodnoty, alarmy, časové programy, oblasti chráněné čtyřmístným kódem atd.).

Na I/O sběrnici se připojují I/O moduly Domat Control System podle potřeby: lze využít všech typů I/O modulů. Podle složitosti algoritmu je na MiniPLC možné připojit asi 300 až 400 fyzických datových bodů. Nejpoužívanější z modulů jsou kompaktní vstupně-výstupní moduly MCIO2 a MMIO, které se také dodávají s regulátory
v cenově výhodných sadách.

Regulátory obsahují tato rozhraní:

IPLC Table

MiniPLC je ideální pro výměníky, kotelny nebo vzduchotechniky do cca. 400 I/O bodů propojené v síti – ať už do systému SCADA nebo jen s přístupem přes webový prohlížeč. Příkladem zařízení o této velikosti může být výměníková stanice s několika topnými větvemi a ohřevem teplé užitkové vody, penzion se zdrojem tepla, vzduchotechnickou jednotkou a několika desítkami pokojů nebo vytápění a klimatizace rezidenčního objektu, kde je navíc ještě možné zaintegrovat další technologie, jako vyhřívání bazénu, venkovní osvětlení, zavlažovací systém a podobně.

Podstanice MiniPLC mohou v síti Ethernet komunikovat mezi sebou, ale i s podstanicemi IPCT.1, vybavenými osmipalcovými dotykovými displeji, takže je možné budovat topologie přesně podle potřeby.

Procesní podstanice IPCT.1 je počítač bez pohyblivých částí se standardními rozhraními: Ethernet, COM porty, USB, audio. V podstanici běží operační systém (Windows XP Embedded), řídicí software SoftPLC a dotykový ovládací panel. Pro připojení vizualizace a dalších podstanic se používá rozhraní Ethernet.Procesní podstanice IPCT.1

Za zlomek ceny srovnatelných systémů je tedy dostupné řešení regulace malých systémů s nativním webovým přístupem. Alarmy se zobrazují na displeji a přeposílají e-mailem, u typu IPLC301 je možné na jeden z portů připojit GSM modem a odesílat alarmové SMS zprávy.
Po síti je tedy možné k regulátoru přistupovat buď z webového prohlížeče, z dotykového displeje pro komfortní ovládání nebo z počítače s řídicí stanicí RcWare Vision či jiným vizualizačním softwarem. MiniPLC je součástí otevřeného řídicího systému Domat Control System – pro snadnou integraci do dalších systémů je dodáván OPC server a Modbus RTU server zdarma, na procesní úrovni lze integrovat například měřiče tepla, vody a elektřiny a další technologie (např. frekvenční měniče a tepelná čerpadla), protože MiniPLC podporuje standardní protokoly, jako např. M-Bus a Modbus RTU.

topologie IPLC

Mohlo by vás zajímat:

Vývojové prostředí SoftPLC
Touchscreen a web panel
SoftPLC IDE tutoriály