Komunikace po I/O busu – nejčastější problémy

Domat Control System Forums Hardware Komunikace po I/O busu – nejčastější problémy

Tagged: , ,

Toto téma obsahuje 2 replies, má 1 hlas a naposledy ho aktualizoval  Jan Vidim 7.12. 2007 09:17.

Prohlížíte si 3 příspěvky - 1 až 3 (z celkem 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #12492

  Jan Vidim
  Keymaster

  Nedávno jsme se setkali s potížemi při komunikaci na sběrnici s I/O moduly – sběrnice byla zarušená a normální komunikace nebyla prakticky možná. Příčinou byl jeden z modulů, napájený vadným trafem a tedy asi 6V, tím pádem byl permanentně v resetu a vysílal na sběrnici rušení.

  Pozná se to podle toho, že jeho červená Tx LED trvale blikala; za normální situace blikne pouze když odpovídá na dotaz z podstanice, tedy moduly se v blikání postupně střídají.

  #13920

  Jan Vidim
  Keymaster

  Další věcí je správné ukončení sběrnice (bus end). K tomu slouží modrobílé DIP switche („piánka“) na modulech: přepínače 1 a 2 v poloze ON (dovnitř modulu) ukončují sběrnici.

  Sběrnice by měla mít liniovou topologii a být ukončena na začátku (např. na M011, nebo na MiniPLC u příslušného rozhraní) a na konci, tedy na posledním modulu v řadě.

  Sběrnici je dobré ukončit vždy. Při menším počtu modulů se může stát, že komunikace bude chodit bez problémů i při neukončené sběrnici; při pozdějším přidávání dalších pak ale mohou nastat záhadné problémy – některé moduly občas mizí, runtime hlásí CommErrory atd.

  Je-li na sběrnici větší množství modulů se zapnutými přepínači, může to také způsobovat potíže. Při problémech s komunikací je tedy nejprve vhodné zkontrolovat všechny přepínače BUS END na modulech, je-li sběrnice správně ukončena.

  Setkali jste se někdy s podobnými problémy? Jak jste je řešili?

  #13921

  Jan Vidim
  Keymaster

  Důležitá je též volba správného převodníku na RS485: některé typy (např. ICPCON 7561) se nestihnou po vyslání dotazu včas přepnout do naslouchacího módu a nestihnou přečíst rychlou odpověď modulu. Vypadá to pak, že modul je vadný, při připojení na MiniPLC nebo podstanici s M011 však funguje správně.

  Tyto problémy se obtížně diagnostikují, protože při nich komunikace funguje s některými typy modulů a s jinými ne (u novějších byl použit výkonnější procesor, který odpovídá prakticky bez zpoždění).

  Uměle zavedené zpoždění by výrazně snižovalo efektivní přenosovou rychlost a proto se nepoužívá. Používejte proto převodníky M011, které mají přepínání dostatečně rychlé.

  S jakými převodníky máte zkušenosti?

Prohlížíte si 3 příspěvky - 1 až 3 (z celkem 3)

Pro odpověď se musíte přihlásit.