E-max – otázka a snad i odpověď

Domat Control System Forums SoftPLC IDE (ȍesky) E-max – otázka a snad i odpověď

Tagged: ,

Toto téma obsahuje 0 replies, má 1 hlas a naposledy ho aktualizoval  Jan Vidim 3.12. 2008 13:28.

Prohlížíte si 1 příspěvek (z celkem 1)
 • Autor
  Příspěvky
 • #12503

  Jan Vidim
  Keymaster

  Při použití bloku T34 pro řízení čtvrthodinového maxima vznikne otázka, jak se vlastně počítají vstupní veličiny a parametry, vztahující se k elektřině.

  U Ein (kWh) je to celkem jasné, jedná se o množství energie jako na elektroměru, tj. přibývající číslo od nuly do hodnoty natočené v 15. minutě. (Hodnota Ein se v modulu M710 s příchodem synchonizačního impulzu z elektroměru rozvodných závodů automaticky nuluje.)

  Tin (s) je aktuální čas periody, tedy obvykle 0..900 s; tato hodnota je generována v modulu M710 a také se automaticky nuluje s příchodem synchronizačního impulzu z elektroměru.

  A teď pozor:

  Parametr Emax je v popisu nazván „maximální energie během měřicí periody“. Tou je čtvrthodina, tedy 15 minut. Jelikož se jedná o energii, udává se v kWh. Zrada je v tom, že to je energie spotřebovaná během patnácti minut, zatímco písmenko „h“ v názvu jednotky (kWh) připomíná hodinu. (Kdybychom používali jinou jednotku, např. MJ, tohle zmatení by odpadlo.) Proto má občas někdo snahu tento parametr násobit čtyřmi (jako že hodina obsahuje čtyři čtvrthodiny). To je samozřejmě špatně, bavíme se stále o množství energie, které budova spotřebuje za 15 minut = během měřicí periody.

  Tento parametr se zadává na základě ůdaje od rozvodných závodů, nasmlouvaného čtvrthodinového maxima. Někteří operátoři ovšem uvádějí tzv. nasmlouvaný čtvrthodinový výkon. Fyzikálně je to podezřelé, výkon je okamžitá hodnota! Jedná se zde o takový výkon, který kdyby byl konstantně spotřebováván po dobu patnácti minut, dodal by stejné množství energie, jako nasmlouvané čtvrthodinové maximum.

  Pro to, abychom získali parametr Emax, musíme nasmlouvaný čtvrthodinový výkon dělit čtyřmi. Příklad:

  nasmlouvaný čtvrthodinový výkon (údaj od rozvodných závodů) … 600 kW
  Emax, který zadáváme jako parametr … 600 / 4 = 150 kWh
  pro kontrolu: jednotky (kW) / (1/h = „čtvrtě za hodinu“) = (kWh).

  Všechny další parametry (Esoll, Eest) jsou v kWh k aktuální čtvrthodině.

  Vysvětlováno též (první příspěvky obsahují typický rozpor výkon vs. energie) na http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5990.0.html

  • Toto téma bylo upraveno před 4 roky, 6 měsíci uživatelem  Jan Vidim.
Prohlížíte si 1 příspěvek (z celkem 1)

Pro odpověď se musíte přihlásit.