Sběrnice 485

Domat Control System Forums Hardware Sběrnice 485

Tagged: 

Toto téma obsahuje 6 replies, má 2 hlasů a naposledy ho aktualizoval  Jan Vidim 10.3. 2009 17:36.

Prohlížíte si 7 příspěvků - 1 až 7 (z celkem 7)
  • Autor

Yaroslav
    Participant

Dobrý den,

mám dotaz ohledně propojení sběrnice 485. Chci propojit IPLC300 – MCIO – M400 – elektroměr EMU32 a dále bych chtěl místnosti s regulací teploty vybavit pokojovými ovladači UI010. To znamená vše zapojit za sebou? Lze použít 4-žilový kabel pro komunikaci a pro napájení jednotlivých modulů , nebo je vést odděleně?

Ještě dotaz k těm pokojovým ovladačům. Nejsou uvedeny v ceníku, takže jaká je cena a zda jsou již v prodeji a kdy použít variantu s galvanicky oddělenou sběrnicí?

Děkuji za odpověď – s pozdravem Jaroslav Kot

Jan Vidim
    Keymaster

Dobrý den,

EMU32 jsme ještě přímo nezkoušeli, ale společná existence modulů a cizích zařízení (např. FM Danfoss) není obecně problém, pokud jsou dodrženy shodné parametry komunikace (rychlost, parita, počet stop bitů). Vzhledem k tomu, že I/O moduly jsou velmi rychlé, výchozí parametry komunikace ve Vlastnostech driveru v IDE jsou nastaveny celkem „ostře“ – u cizích zařízení v případě potíží zkuste prodloužit jeden nebo oba časové parametry, příp. dejte vědět a my to vyzkoušíme.

Moduly i ovladače se zapojují liniově na sběrnici, krajní moduly nezapomeňte ukončit přepínači, které jsou na modulu (nebo zevnitř ovladače, viz kat. list).

Galvanické oddělení bych použil v případě delších vedení v „hazardním“ prostředí (spolu s cizími přístroji na sběrnici, předpoklady vyššího rušení atd). (Během půlročního nasazování jsme se ovšem nesetkali s jediným problémem ani u galvanicky neoddělených ovladačů.)

čtyřžilový kabel (JYStY, LAM 2x2x0.8) není z hlediska elektromagnetického rušení problém; pozor ovšem u pokojových regulátorů s výstupem na ventil – s odběrem jeho termického pohonu je třeba počítat při dimenzování vodičů.

Ceny ovladačů jsou v aktuálním ceníku, napište si o něj prosím na info@domat.cz ; jsou v části Procesní stanice (spolu s regulátory jednotlivých místností), což může být mírně matoucí.

Yaroslav
    Participant

Dobrý den,

ještě upřesnění k té sběrnici. Z odpovědi vyplývá, že mohu zapojit ovladače do jedné linie, tu přivést k IPLC300 a pokračovat dále na další moduly s ukončením krajních jak píšete. Jen mě zmátla skutečnost, že všechny zařízení na sběrnici budou komunikovat s IPLC300, které se bude nacházet někde uprostřed této linie.

Děkuji za odpověď a s pozdravem Jaroslav Kot

Jan Vidim
    Keymaster

Dobrý den,

je to přesně tak, v principu nezáleží na tom, kde fyzicky na sběrnici se master nachází. Je třeba jen sběrnici správně ukončit odpory, příp. napěťově „vyvážit“ – o to se ale starají vnitřní obvody modulů a ovladačů spolu s přepínači BUS END.

Yaroslav
    Participant

Dobrý den,

chtěl bych se prosím zeptat ohledně napájení pokojových ovladačů UI 010.

Pro napájení komunikačních modulů (MCIO,M4xx,MiniPLC) jsem použil zdroj 24V DC (dle možnosti napájet periferie jak ss tak st napětím). U pokojových ovladačů jsem v katalogovém listu narazil jen na napájení 24V st +/- 10%. Je tedy nutné použít na napájení zvláštní zdroj nebo vyměnit DC zdroj za AC?

Děkuji za odpověď a s pozdravem Jaroslav Kot.

Jan Vidim
    Keymaster

Napájení ovladačů: v katalogových listech je skutečně 24 V st, a to z toho důvodu, že digitální výstupy u ovladačů (pokud jsou osazeny) obsahují triaky, spínající právě při tomto střídavém napětí.

Pro UI010, UI011 (vstupy ani výstupy nemá) není problém použít napájení stejnosměrné, jen je třeba zvolit polaritu plus na svorce 7, mínus na svorce 6. Ovladače pracují již od asi 12 V ss, max. napájecí napětí je 35 V ss.

Jan Vidim
    Keymaster

Nedávno jsem se setkal s EMU32.xx setkal a ty jsou – pokud je mi známo (http://www.emuag.ch/englisch/produkte/M-Busdaten.htm) – vybaveny M-Busovou komunikací. Jak tomu bylo ve Vašem projektu a jak dopadla integrace?

Prohlížíte si 7 příspěvků - 1 až 7 (z celkem 7)

Pro odpověď se musíte přihlásit.