Úpravy PI a PID regulátoru

Domat Control System Forums SoftPLC IDE (ȍesky) Úpravy PI a PID regulátoru

Toto téma obsahuje 1 reply, má 2 hlasů a naposledy ho aktualizoval  J. 17.1. 2011 10:04.

Prohlížíte si 2 příspěvky - 1 až 2 (z celkem 2)
  • Autor

Jan Vidim
    Keymaster

V nové verzi (leden 2011) byly pro pohodlnější ladění přidány nové výstupy, normálně zatažené dovnitř, které vyjadřují příspěvky jednotlivých složek P, I a D.

Nese to s sebou několik věcí:

Když se připojí s novým IDE na starý runtime, tak nové IDE očekává u každého PIDu tyto výstupy, tudíž pak se objeví množina neaktualizovaných proměnných i když jsou projekty 1:1.

Dále když se výstupy v novém IDE vytáhnou ven, tak se projekt nedá otevřít ve starém IDE. Nicméně nové výstupy jsou ve výchozím stavu zatažené a pokud i tak zůstanou tak není problém a projekt se otevře. Navíc pokud si je někdo vytáhne, tak jsou pouze informativní a ne k řízení, takže by neměly být napojené.

Věříme, že ůprava prospěje snazšímu oživování zařízení.

• Toto téma bylo upraveno před 3 roky, 1 měsíc uživatelem  Jan Vidim.

J.
    Participant

Nevim, jestli to jeste plati, ale u PI regulatoru me hrozne tocil parametr MIN, ktery fungoval jako konstanta, ktera se VZDY pricte k vystupu regulatoru. Podobne parametr MAX podezrivam, ze slouzi pouze k orezani vystupu, ale to je pouze moje podezreni, hloubeji jsem to netestoval. Za slusnejsi bych povazoval, kdyby spolecne s parametrem MIN fungovaly tak, ze v pripade, kdy vystup regulatoru jde pres tyto meze, tak prislusne upravu proporcionalni a integracni slozku tak, aby jejich soucet se drzel v mezich. Parametr Of me kdysi svym chovanim taky trochu vytocil.

Uz si vzpominam, chtel jsem regulator, na jehoz vystupu bude -10 az +10, jenze pokud nastavim MIN na -10, tak pri nulove regulacni odchylce bude pri startu na vystupu -10. A kdyz jsem to posunul ofsetem, tak se mi to promitlo v zesileni a v integracni konstante.

Takze jsem vzal P regulator, PI regulator, MIN, MAX a Of jsem nastavil hooooodne daleko od sebe, odecetl jsem jejich vystupy, ziskal tak integrator a zbytek si dokreslil. Akorat, ze takhle mam pro kazdy lepsi PI regulator jedno schema a navic mi to jeste porad nefunguje presne tak, jak bych chtel.

Prohlížíte si 2 příspěvky - 1 až 2 (z celkem 2)

Pro odpověď se musíte přihlásit.